Chcete být autorem blogu?

Přidal Studio 20 - 05/01/2009 | 0 Komentáře

Tagy:

Chcete se i Vy stát redaktorem Blogu S20? Přečtěte si, co je k publikování na našem Blogu potřeba.

Vážení potencionální autoři, vážení redaktoři...

V současné době hledáme další, pravidelné i občasné autory pro psaní článků na Blog S20. Chcete-li se stát naším autorem, přečtěte si následující řádky, které Vám dají nejdůležitější informace a následně nás kontaktujte.

Na této stránce najdete odpovědi na tyto dotazy: 

 • co psát a v jaké formě
 • jak je to s korekturami
 • lze uveřejnit ještě jinde
 • doporučení jak psát
 • v jaké formě posílat data
 • jak se stát pravidelným autorem

Co psát a v jaké formě

Blog S20 obsahuje několik rubrik, v každé z nich zveřejňujeme jiný typ příspěvků.

Největší zájem máme o stručné články popisující nápad, nový přístup, nestandardní řešení, atd., nebo naopak o příspěvky popisující standardní postupy. V případě rozsáhlých článků doporučujeme rozdělit příspěvek na teoretický popis problému a oddělený popis řešení.   

Korektury a autorizace článků

Blog S20 si zakládá na tom, že publikujeme přesné a ověřené informace. Občas se sice vloudí nějaká chyba, ale ve většině případů si publikované informace ověřujeme. Jsme si vědomi faktu, že autoři mohou mít problémy s jazykovou stránkou věci, a jsme proto schopni zajistit i jazykovou kontrolu článků.

Pokud nám pošlete jakýkoli příspěvek, budete včas obeznámeni s jeho konečnou podobou předtím, než jej budeme publikovat. Nepublikujeme žádný článek, pokud autor nedá výslovný souhlas k publikování ve výsledné podobě.

Lze autorský článek zveřejnit i jinde?

Tento bod je pro nás dost ožehavý. Protože Blog S20 je internetovým portálem s pravidelnou indexací, máme zájem pouze o originální znění článků, o originální témata. Články publikované v časopisech můžeme zveřejnit, textový obsah již existující na webu odmítáme z důvodu penalizace duplicity. Pokud tedy máte zájem výsledný článek ještě publikovat jinde, oznamte nám to prosím předem, nebo s nějakým předstihem. Podle autorského zákona ČR Vám to samozřejmě nemůžeme zakázat, ale považujeme za slušné, abychom na tento fakt byli upozorněni předem. Ušetříte nám pak případy, kdy existuje na několika stránkách najednou stejný text.

Celkově lze říci, že není nejmenší problém publikovat článek zároveň v tištěných časopisech. Je však lepší nás předem o tomto informovat. U zvlášť zajímavých článků rádi poskytneme přiměřený diskový prostor pro případné umístění dokumentů či grafického materiálu.

Jak psát – všeobecná pravidla

 • V zájmu přehlednosti lze text strukturovat pomocí odrážek, nejvýše však do dvou vrstev.
 • Může-li obrázek ušetřit čtení složitého popisu, použije se obrázek.
 • Důležité pojmy, vzorce a vlastnosti zdůrazňujte výhradně pomocí řezů písma (tučné-bold a kurzívy-italica).
 • Používejte  jen tři vrstvy nadpisů. Hlavní nadpis lze použít jen jednou. Snažte se vyvarovat speciálních stylů.
 • Podtržení se používá ve výjimečných případech, kdy jako zdůraznění nestačí BOLD. Jinak je vyhrazeno odkazům.
 • Obrázky přikládejte v samostatných souborech.
 • Příspěvky by neměly obsahovat nezajímavý a zbytečně květnatý text. Na internetu nikdo příliš dlouhé texty nečte. Zajímavá témata lze rozvíjet v tématicky oddělených kapitolách. Články jsou určeny i úplným začátečníkům. Díky těmto předpokladům doplňte popis příspěvků pro laiky.
 • Vzhledem k tomu, že máme zájem získávat články od odborníků, které sepisování rozsáhlých statí často příliš zaměstnává, nabízíme potenciálním autorům, že rozsáhlejší článek dopíšeme sami, na podnět autora a s jeho spoluprací. 
 • Autor nám zašle například nápad, návod a velmi stručný popis využití. My napíšeme teoretický úvod a konstrukci článku podle bodů, které nám zaslal autor. Je vhodné zaslat seznam důvěryhodných zdrojů, z nichž lze čerpat informace. Po několikanásobné oboustranné korektuře vznikne publikovatelný článek například s popisem optimalizace webu. 

V jaké formě zasílat data

Textová data lze posílat téměř ve všech dostupných formátech. Text bude před vložením na stránky formátován editorem zdrojového kódu. 

Obrazová příloha

Pokud se obsahu zaslaného článku týká i obrazová příloha, je lepší tuto grafiku zaslat ve vyšším rozlišení. Převod do použitelného formátu provedeme sami.
Ideálním formátem pro další zpracování jsou vektorové formáty AI, EPS či PDF. Jejich použití ve spojení s kompresním programem (ZIP, RAR...) umožní snadnou archivaci a přenos a snadno z nich vytvoříme bitmapové obrázky.

Schémata lze zasílat ve všech běžných programech s uvedením jejich verze. Současně však zašlete i náhled exportovaný do některého z běžných formátů obrázků. Neposílejte obrázky vložené jen do Wordu!! Pokud jsou ve Wordu vloženy, nevadí, pošlete je však také jako samostatný soubor. Ve Wordu velmi často nelze deformovaný obrázek použít, zasílejte obrázek samostatně v původním rozlišení.

Digitální fotografie

Digitální fotografie zasílejte tak, jak je stáhnete z fotoaparátu. Pokud nejste profesionálem v grafice, fotografie si upravíme sami. Stejné principy platí o streamu z webu nebo streamu videa.

Chcete se stát pravidelným autorem Blogu S20?

Řešení je jednoduché:

 • Zašlete nám funkční kontakt nebo nás navštivte osobně.
 • Zašleme Vám podrobnější návod, jak psát články.
 • Zašleme Vám tématické okruhy, z nichž si můžete vybrat námět pro článek. 


Pokud máte zájem o podrobnější informace, kontaktujete nás emailem na adrese info@studio20.cz.