Domény první úrovně


Co jsou to domény první úrovně (TLD domény)?

Protože IP adresy (číselné síťové adresy) jsou pro orientaci lidí na internetu poměrně náročné, používá se k určování cílové webové adresy jejich překlad do podoby symbolického jména – domény. Internet je velmi rozsáhlá a dynamická síť, proto nelze udržovat seznam přidělených domén na jednom centrálním místě. Z toho důvodu je systém překladu adres realizován jako distribuované řešení, spočívající v delegování pravomoci přidělovat symbolická jména na vhodné subjekty. Tyto subjekty mají přesně definován svůj okruh působnosti, v jehož rámci mohou přidělovat symbolická jména tak, jak uznají za vhodné.
Nejvyšší úroveň této hierarchie představují domény tzv. TLD, neboli Top-Level Domains (domény první úrovně). Jejich správou je pověřena organizace IANA (Internet Assigned Number Authority – http://www.iana.org).

Generické a geografické domény

Domény TLD se dělí na dvě skupiny: generické (gTLD) a geografické (ccTLD). Generické domény jsou z části otevřené volné registraci (.com, .net, .org., .info), jiné jsou rezervovány pro vymezené účely (.name, .museum, ad.). Domény .mil a .gov stále zůstávají k výhradnímu užití americkým institucím. Geografické domény TLD jsou přiděleny jednotlivým zemím, koncovka je tvořena zkratkou ze jména příslušné země.

Následující odkaz přináší tabulky s přehledem všech domén nejvyšší úrovně včetně odkazů na jejich příslušné správní a registrační koordinátory. První tabulka obsahuje generické domény, druhá pak národní.

» seznam TLD domén – domén první úrovně na Lupě »

» jakou zvolit doménu pro webové stránky »

» DNS – konfigurace a směrování domén »

 

Chcete-li zjistit další podrobnosti, stačí navštívit stránku on-line webová poradna zdarma.