Volba doménového jména

Volba doménového jména je jednou z klíčových otázek pro úspěšný web. Nespoléhejme, že konkrétní název bude mít propagační účinek sám o sobě. Vysoká návštěvnost na sebevíc skandálnějším názvu domény je mýtus. Vysokou návštěvnost způsobuje především obsah webových stránek. K volbě vhodného doménového jména může pomoci i analýza klíčových slov.

Doména prvního řádu

Doménou prvního řádu je například .cz, .com, .de, .org, .net a další.

Obecně známým faktem je, že pokud se stejný obsah relevantních informací nachází na dvou doménách, prohlížeče upřednostňují obsah na doméně toho státu, odkud je vložen dotaz. Pokud hledáte výraz „Studio 20“, zobrazí se Vám ve výsledcích doména www.studio20.cz. Vyhledávače v Čechách této doméně dávají přednost před doménou .com, .de, .org, .net a dalšími národními doménami.

Doporučení: Pokud propagujete český subjekt, pokud tvoříte webové stránky pro české návštěvníky, volte  vždy doménu .cz.

» více o doménách první úrovně v kapitole Publikujeme »

Doména druhého řádu

Doménou druhého řádu je například  s20.cz, studio20.cz, it20.cz a další. Obecně známým faktem je, že pokud se klíčové slovo nachází doméně druhého řádu, prohlížeče upřednostňují tuto doménu při vyhledávání klíčového slova (například Seznam.cz).  Obsah klíčového slova v doméně však není zárukou první pozice. Mnohem větší váhu mají ostatní principy optimalizace pro vyhledávače – SEO. Pokud hledáte výraz „Studio 20“, může se Vám v čele výsledků zobrazit doména www.studio20.cz, www.studio-20.cz, ale také www.s20.cz/studio-20.

Doporučení: Pokud propagujete hledáte vhodnou doménu, pro její registraci použijte název odpovídající propagované společnosti nebo značky. Vyvarujte se používání domén ve tvaru www.uplne-nejlepsi-autor-webovych-stranek.cz, raději volte krátký, výstižný a snadno zapamatovatelný název domény.

Volná doménová jména

V nepřeberném množství již registrovaných domén je často obtížné najít vhodný a navíc nezadaný název domény. Je-li Vámi preferovaný název domény k dispozici zjistíte na adrese whois.net v jednoduchém formuláři.

Jakýkoliv zajímavý název vejde snadno do povědomí lidí, pokud se mu dostane adekvátní propagace. Je lepší chvilku potrápit mozkové závity nad vymýšlením názvu, než experimentovat s různými variantami a tvary doménového jména. 

Doména třetího řádu

Doménou třetího řádu je například www.studio20.cz, blog.studio20.cz, katalog.studio20.cz a další. Obecně známým faktem je, že variantami domény třetího řádu se oddělují funkční části webu, například Blog, Katalog, E-shop a další. Praxe ukazuje, že je vhodnější jednotlivé kompaktní celky vložit do URL adresy, například www.studio20.cz/blog, www.studio20.cz/katalog, www.studio20.cz/e-shop a další. Vložení těchto jednotlivých celků pod doménu druhého řádu posiluje celkové hodnocení hlavní stránky.

» více o problematice doménového jména v kapitole Publikujeme »

Máte-li zájem o nejvhodnější volbu doménového jména, kontaktujte nás. Kontaktovat nás můžete osobně, telefonicky i e-mailem. Pro zjednodušení vzájemné komunikace vyplňte tento nezávazný formulář.